Bolestasoft - zapraszam do stawiania pytań

Kościelny proces małżeński


#1 2010-12-09 11:16:54

 Arletta Bolesta

adwokat kościelny

Skąd: kraj/zagranica
Zarejestrowany: 2010-12-08
Posty: 58
Punktów :   
WWW

Rota Rzymska, Sygnatura Apostolska

Rota Rzymska czy Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej to Trybunały Stolicy Aspostolskiej.
Mówimy o nich przy okazji apelacji czy wyznaczenia Trybunału III Instancji na terenie swojej ojczyzny.
Przy kwestiach tych warto poruszyć takie problemy jak: sposób sporządzenia pisma w sprawie wyznaczenia Trybunału III Instancji na terenie kraju, wybór Trybunału apelacyjnego.

Offline

 

#2 2016-05-18 14:03:21

Basiek

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2016-05-18
Posty: 1
Punktów :   

Re: Rota Rzymska, Sygnatura Apostolska

Witam i bardzo proszę o odpowiedź na następujące pytanie: moja znajoma złożyła skargę powodową do Sądu Biskupiego. Przed złożeniem w Sądzie miała spotkanie z kimś z sądu, kto przejrzał skargę. W niej zawarte były dwie przyczyny nieważności: przymuszenie (ciąża) i niedojrzałość pozwanego. Znajoma twierdziła, że o wiele bardziej niż niedojrzałość, w jej sytuacji istotna była ciąża i naciski ze strony rodziny oraz samego pozwanego. Ale ta osoba stwierdziła, że "lepsza" będzie niedojrzałość. Sąd I instancji skargę przyjął i proces się odbył. Niestety w trakcie procesu doszło do wielu sytuacji, z którymi powódka się nie zgadzała - np. nie pozwalano na rozwinięcie niektórych kwestii, kazano jedynie odpowiadać TAK lub NIE. Sąd I instancji orzekł, że nie udowodniono nieważności na podstawie niedojrzałości czyli kanonu pozostawionego w skardze. Powódka odwołała się do II instancji, która podtrzymała wyrok I instancji, choć podzieliła częściowo opinię biegłego, że pozwany był niedojrzały psychicznie do podjęcie i realizowania obowiązków małż. Po tym nie zgadzając się z wyrokiem II instancji powódka wniosła odwołanie do Roty Rzymskiej. Było to w 2013 r. Do tej pory nie ma odpowiedzi. Czy wobec tego powinna ponowić pismo czy też może wnieść do Sądu I instancji nową skargę z powodu przymusu, jak pierwotnie zamierzała? I gdzie może wnosić o możliwość przeprowadzenia postępowania przed sądem innym niż sąd poprzednio rozpatrujący sprawę? Dodam, że ona, świadowie i pozwany zamieszkują na terenie tej samej diecezji. Czy należy prosić o to Rotę Rzymską? Powódka wolałaby na nowo rozpocząć postępowanie, ale przed innym sądem. Nie chodzi tu o jakieś próby naciągania sądu, lecz o rzetelny proces, ale w innym Sądzie. Tak więc czy a ponowić pismo do Roty z odwołaniem od poprzednich wyroków i prośbą o nowy proces ale gdzie indziej czy od razu złożyć nową skargę w kraju, ale pewnie wtedy musiałaby w tym samym sądzie I instancji. Nie wiemy co robić.

Offline

 

#3 2016-05-20 14:19:39

 Arletta Bolesta

adwokat kościelny

Skąd: kraj/zagranica
Zarejestrowany: 2010-12-08
Posty: 58
Punktów :   
WWW

Re: Rota Rzymska, Sygnatura Apostolska

Witam,
w zaistniałej sytuacji wypada czekać na odpowiedź.

W zależności od niej, tj. gdy będzie podtrzymanie dotychczasowych wyroków, zapraszam do konsultacji ze mną: zbadamy sprawę pod kątem wszystkich tytułów prawnych, odpowiemy na pytanie o właściwy Oficjalat, zaznajomię się również z treścią obu Wyroków.
Jest też inne wyjście, aby "dołożyć" nowe fakty do trwającej już sprawy, gdy taka możność istnieje, w takiej sytuacji również zapraszam do kontaktu!

Uszanowanie!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.forum-ulanowskie.pun.pl www.seriousninjas.pun.pl www.budownictwowbiis.pun.pl www.zawada.pun.pl www.megamen.pun.pl